Memento Mori یک عبارت لاتین و به معنای “به خاطر داشته باش که تو هم خواهی مرد” است. این عبارت ساده به نظر می رسد، اما عمیقا قدرتمند است.

درک این نکته که زندگی کوتاه است و شما زمان کمی برای رسیدن به اهداف و آرزوهای خود دارید، یکی از قدرتمند ترین مفاهیمی است که می توانید برای رها کردن مسائل کوچک و تمرکز روی چیزهایی که واقعا مهم هستند از آن استفاده کنید. این عبارت به شما می آموزد که توجه خود را از حواس پرتی ها دور کرده و به آنچه واقعا اهمیت دارد معطوف کنید.

برای برخی افراد ممکن است یک ایده ترسناک به نظر برسد که چه کسی دوست دارد به جای لذت بردن از زندگی به مرگ فکر کند؟ اما هدف ما پرداختن به نیمه پر لیوان است. پذیرش این واقعیت که  زندگی کوتاه است و باید از تک تک لحظات آن به بهترین شکل استفاده کنیم.

تقویم Memento Mori چیست؟

تقویم ممنتو موری یک نمایش بصری از زندگی ماست.

تقویمی که بر پایهٔ ماه‌ها و فصل‌ها و مناسبت‌ها نیست. بلکه صرفاً بر پایه‌ی هفته‌هاست؛ در قالب مربع‌هایی کوچک که در پی هم به زنجیر کشیده شده‌اند. هر سطر پنجاه و دو مربع دارد و اگر خوش‌بین باشیم که 80 سال عمر می‌کنیم، هشتاد سطر این تقویم، تمام عمر را نشان می‌دهد. پس از گذر هر هفته می‌توان یک مربع را سیاه کرد و در این حالت، بخش سفید تقویم، در خوش‌بینانه‌ترین شکل، فرصت مانده از زندگی را نشان می‌دهد. پر کردن این تقویم، می‌تواند یادآور خوبی از گذر عمر باشد و شاید انگیزه‌ای برای دانستن قدر فرصت محدود زندگی. ( از اینستاگرام محمد رضا شعبانعلی )

What is memento mori calendar

تقویم زندگی ممنتو موری چگونه به شما کمک می‌کند؟

اگر می خواهید که روزهای عمر خود را به بهترین شکل ممکن زندگی کنید و در آخر با دست پر این دنیا را ترک نمایید، این تقویم برای شما یک شتاب دهنده اساسی و یک مشوق عالی خواهد بود.

همه چیزهای کوچکی که نگرانشان هستید، همه چیزهایی که از انجام دادنشان می ترسید در مواجهه با مرگ از بین خواهند رفت. رها کردن افکار پوچ و مسائل کوچک و ترس های بیخودی برای شما عادی خواهد شد. زمانی که بدانید زمان محدودی برای زندگی دارید ترس از شکست برای شما از بین خواهد رفت.

لایه باز تقویم ممنتو موری را دانلود کنید و با استفاده از Photoshop یا Illustrator آن را ویرایش کرده و تعداد هفته هایی که تا الان زیسته‌اید را پر کنید. آن را چاپ کرده و روی دیوار اتاق خود نصب کنید و یا در یک کاور قرار دهید تا دم دست شما باشد و همیشه بتوانید با نگاه کردن به آن، بیشتر قدر لحظات مانده زندگیتان را بدانید و برای زندگی کردن هر هفته اش به بهترین شکل، برنامه ریزی کنید.

وکتور لایه باز تقویم

Memento Mori یعنی چه؟

Memento Mori یک عبارت لاتین و به معنای به خاطر داشته باش که تو هم خواهی مرد است.

تقویم ممنتو موری چیست؟

تقویم ممنتو موری یک نمایش بصری از زندگی ماست. تقویمی که بر پایه ماه‌ها و فصل‌ها و مناسبت‌ها نیست. بلکه صرفاً بر پایه‌ی هفته‌هاست؛ در قالب مربع‌هایی کوچک که در پی هم به زنجیر کشیده شده‌اند. هر سطر پنجاه و دو مربع دارد و اگر خوش‌بین باشیم که 80 سال عمر می‌کنیم، هشتاد سطر این تقویم، تمام عمر را نشان می‌دهد. پس از گذر هر هفته می‌توان یک مربع را سیاه کرد و در این حالت، بخش سفید تقویم، در خوش‌بینانه‌ترین شکل، فرصت مانده از زندگی را نشان می‌دهد. پر کردن این تقویم، می‌تواند یادآور خوبی از گذر عمر باشد و شاید انگیزه‌ای برای دانستن قدر فرصت محدود زندگی.

تقویم زندگی ممنتو موری چگونه به شما کمک می‌کند؟

لایه باز تقویم را دانلود کنید و با استفاده از Photoshop یا Illustrator آن را ویرایش کرده و تعداد هفته هایی که تا الان زیسته‌اید را پر کنید. آن را چاپ کرده و روی دیوار اتاق خود نصب کنید و یا در یک کاور قرار دهید تا دم دست شما باشد و همیشه بتوانید با نگاه کردن به آن، بیشتر قدر لحظات مانده زندگیتان را بدانید و برای زندگی کردن هر هفته اش به بهترین شکل، برنامه ریزی کنید.

 1. نیما

  نیما

  جالب بود، ولی در همین تقویم می‌توانیم یه بخش هم اضافه کنیم که در هفته های مانده میخواهیم چیکار کنیم و پس از مدتی علامت بزنیم که کدوما رو تونستیم بهش برسیم.
  و راستی نتونستم لینک دانلود را تو سایت پیدا کنم!

  • ابزاردونی

   ابزاردونی

   نیما عزیز، بله ایده شما هم جذاب است. به خاطر فضای محدود امکان افزودنش در همین یک صفحه مقدور نبود اما می توان صفحاتی را ضمیمه تقویم کرد.
   لینک دانلود هم در قالب یک محصول قرار داده شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.